Pro autory

Dokument, který čtete je veřejně přístupný (není chráněn heslem), ale přesto není určen pro širokou veřejnost. Neuvádějte prosím na tento dokument veřejně na Internetu odkazy. Dokument je určen pro autory, nebo pro potenciální autory a obsahuje informace o tvorbě obsahu webu slavojporuba.cz.

Pár slov úvodem

Web slavojporuba.cz „běží“ na redakčním systému WordPress, který je rozšířen o plugin pro přehrávání PGN souborů na webu.

Grafický vzhled webu

Web v současné době používá standardní šablonu WordPressu. Komu se grafický vzhled nelíbí, ať sežene grafika, nebo ať dodá peníze a za ně grafika seženeme :-).

Téma webu

Autoři by se měli držet tématu šachů, nebo šachového oddílu ŠK Slavoj Poruba.

Rubriky

Rubriky jsem vytvořil tak, jak mě napadlo. Pokud má někdo pocit, že by měla být nějaká další rubrika, nebo mít jinou stávající hierarchii rubrik, vše je samozřejmě k diskuzi. Každý článek by měl být zařazen alespoň do jedné rubriky.

Je-li nějaká rubrika podřazená jiné rubrice, není nutné článek přiřazovat do všech nadřazených rubrik. Je-li článek v nějaké rubrice, řadí se na webu tak, jako by byl zároveň i v kterékoliv nadřazené rubrice.

Štítky

Štítek slouží k propojení článků popisujících podobné téma. Každý článek může mít přiřazen libovolný počet štítků. Štítky jsou úžasná věc, protože umožňují propojování článků na základě nějakých souvislostí.

Udělal jsem štítek „Sezóna 2015/16„, který by měl být přiřazen každému článku, který bude pojednávat o zápasech v této sezóně. Tak budeme mít propojeny všechny články z této sezóny i přes různé rubriky. Na příští sezónu bude další štítek.

Doporučuji další vhodné štítky vytvářet a používat co nejvíce. Co třeba štítek se jménem člověka, o kterém se v článku píše? Ale jen pokud je členem Slavoje, ať už bývalým, nebo budoucím.

První kroky po přihlášení

Administrace webu je na adrese slavojporuba.cz/wp-admin. Pamatujte:

  1. Máte-li iniciální heslo, změňte si ho hned po prvním přihlášení.
  2. V administraci si prosím vyplňte svůj profil autora. Myslím (a doporučuji), že je vhodné uvádět celá a pravá jména.
  3. Ponechte v administraci platný email, pomocí kterého vás případně budu kontaktovat. Email nebude zveřejněn, slouží jen pro komunikaci mezi námi.

PGN soubory na webu

Do článku lze vkládat soubory PGN (obsahující jednu nebo více šachových partií, nebo jednu, případně více pozic). Čtenářům se pak zobrazí WWW prohlížeč PGN souborů ChessTempo (je znám třeba z nss.cz, nebo dalších). Co dělá tento web jedinečný, je plugin do WordPressu, který umožňuje snadno PGN do článků vkládat. Tento plugin je napsán jen pro náš web. Existují sice podobné pluginy pro WordPress, ale žádný mě nepřipadal vhodný. U jiných pluginů by autor článku  například musel znát HTML, případně mají další zápory. Tenhle plugin je důvod, proč web nebyl „hned“, jak obvykle lze nahodit WordPress za dopoledne. Plugin bylo potřeba naprogramovat (mým laxním tempem :-)) . Věřím, že případné chyby rychle odchytím a vše odladím ať funguje tak, jak má. Pokud narazíte na nějakou chybu, dejte mi vědět.

Instruktážní video

Ukázka, jak pracovat s pluginem (jak napsat článek obsahující PGN) je na instruktážním videu. Video doporučuji shlédnout všem, i těm, kteří nechtějí PGN do článku vkládat. Je v něm obecně ukázka, jak psát články.

Psaní článků

Používáte-li interní textový editor, je vhodné zajistit si kontrolu pravopisu.

  1. Kontrolu pravopisu ve WWW prohlížeči Firefox zajišťuje plugin Český slovník pro kontrolu pravopisu.
  2. Kontrolu pravopisu ve WWW prohlížeči MSIE zajišťuje speckie (nemám vyzkoušeno).
  3. Kontrolu pravopisu ve WWW prohlížeči Chrome není potřeba nijak aktivovat. Jazyk lze nastavit v menu „Možnosti / Pod pokličkou / Obsah webu / Nastavení jazyků a kontroly pravopisu“.

Při psaní článků nedoporučuji v editoru používat záložku HTML a to ani lidem, kteří HTML znají. WordPress totiž výsledný text stejně ještě upravuje a výsledek nemusí být takový, jak by si autor mohl myslet.

 

Napsat komentář