Open Tatry 2015

Malé ohlédnutí za turnajem Open Tatry 2015, kam se vydalo několik členů našeho oddílu ŠK Slavoj Poruba.Na přelomu září a října (26.9. – 3.10. 20015) se ve Vysokých Tatrách konal již 61 ročník turnaje Open Tatry. Open Tatry je pokračovatelem turnaje Tatranský pohár, který byl poprvé uspořádán už v roce 1952 jako uzavřený turnaj v Novém Smokovci. Turnaj postupně měnil místo konání, které se přesouvalo mezi tatranskými obcemi. Od roku 1994 se Tatranský pohár stal otevřeným turnajem. Letos se poprvé hrál v hotelu Trigan na Štrbském Plese. Pořadatelem turnaje je ŠK Slovan Bratislava.

Štrbské pleso

Naše výprava

Z našeho oddílu jsme se do Tater vypravili já (Radim Dostál), FM Jan Malík a Jiří Bolacký. Je nutné se zmínit také o čtvrtém členu naší výpravy, Stanislavu Šplíchalovi, který však není členem ŠK Slavoj Poruba (je členem „spřáteleného“ oddílu TJ Ostrava).

Jirka mě v sobotu pár minut po nasednutí do auta překvapuje sdělením, že nebude hrát šachy, že si jede v klidu odpočinout. „Blicák“ ale prý hrát bude, což nakonec splní. Na turnaji tedy hájili barvy našeho oddílu jen dva hráči.

Výsledky

Vítězem turnaje se stal se 7 body IM Tomas Krnan. Druhé místo obsadil rovněž sedmibodový IM Ladislav Langer. Na třetím místě skončil nejlepší ze šesti a půl bodových FM Marek Matyáš.

Nejlepšího výsledku z našich (dvou) členů dosáhl Honza Malík, který se svým šesti a půl bodovým ziskem obsadil 8. místo a bral cenu. Já jsem se umístil na pěkném 26. místě (63. nasazený) s šesti body. Z šestibodových jsem byl na pomocné hodnocení nejhorší.

Poslední člen výpravy, Standa Šplíchal skončil 41 s 5.5 body.

Ukázky z tvorby členů ŠK Slavoj Poruba

Honza Malík jako svou „reprezentativní partii“ vybral partii z 7. kola, kterou sehrál proti Peteru Demeterovi. Partii našim čtenářům i sám okomentoval.

Malík Jan - Demeter Peter, 7. kolo, Štrbské PLeso, Open Tatry 2015

Mě se špatně hledala partie, se kterou by se dalo pochlubit. Buď jsem hrál špatně já, nebo hodně špatně hráli soupeři :-). Vybral jsem ale několik taktických obratů z mých partií. Alespoň na taktiku byly mé partie opravdu bohaté.

Dostál Radim - Jecha Petr, Open Tatry 2015, 2. kolo, BNT

Němcová Kamila - Dostál Radim, Open Tatry 2015, 7. kolo, ČNT

Dostál Radim - Šilon Miroslav, Open Tatry 2015, 8. kolo, BNT

Bleskový turnaj

1. 10. dopoledne se hrál 11ti kolový bleskový turnaj. Protože jsme někteří z nás ještě neměli šachů dost, rozhodli jsme se ho zúčastnit. Tentokrát hrál i Jirka Bolacký, zato nehrál Standa Šplíchal.

Překvapivě jsem nesehrál blicák tak, jak mám ve zvyku hrát rapid šach, nebo bleskový šach. To znamená, nehrál jsem jako totální ***** a nejen že neztratil cca 30 elo bodů, ale dokonce i pár bodů připsal . Je ale také pravda, že mé blitz elo již v podstatě nemá kam padat.

Výsledky

Vítězem bleskového turnaje se stal Reza Wojciech s 8.5 body. Druhé místo obsadil FM František Vrána, který měl rovněž 8.5 bodů, ale s horším pomocným hodnocením. Lepší ze dvou osmi bodových se stal Kumala Aleksander, který obsadil 3. místo.

Z hráčů ŠK Slavoj Poruba se nejlépe umístil FM Honza Malík, který se sedmi body obsadil 10. místo, i když se svým výsledkem asi nebyl moc spokojen. Patnácté místo patří Jirkovi Bolackému s šesti body. 28. místo s pěti body jsem obsadil já.

Turistika a jiné „mimo šachové“ aktivity

Vysoké Tatry nabízejí spoustu možností, jak lze strávit volný čas. Nejvíce by asi mohl vyprávět Jirka, který nehrál turnaj a měl více času, než my ostatní. Někteří z nás vyšli na Kriváň, prošli okruh kolem Vodopádu Skok přes Bystré sedlo, navštívili Predné Solisko, vypravili se na Popradské pleso a také jsme všichni lanovkou vyjeli na Lomnický štít.

Pokud by nadmořská výška bylo elo, pak jsme pokořili silného velmistra, průměrného velmistra, silného mistra FIDE a průměrného kandidáta mistra. Pravda, na toho silného velmistra jsme si pomohli lanovkou :-).