Sezóna začala

Tak už nám to začalo. Letní doba turnajů již skončila a přišel podzim a kolotoč soutěží družstev se opět rozjel. V letošní sezóně se nám podařilo díky postupu našeho „béčka“ a „déčka“ obsadit všechny soutěže dospělých které můžeme(soutěže dětí se nám zatím vyhýbají ale zapracujeme na tom).  Ve všech soutěžích máme za sebou první kolo. Jak se nám v nich dařilo??

Extraliga

Předehrávka prvních dvou kol se konala 5.-6.10. Opět jsme hráli ve vynikajících prostorách Domu kultůry v Bílovci. A soupeři nám byli nikdo menší než 1.Novoborský ŠK  a úřadující mistr z Lysé nad Labem.

V sobotním prvním kole se bohužel žádné překvapení nekonalo. Soupeř byl na všech deskách minimálně o  100 ELO bodů silnější a to je na této úrovni hodně. Bohužel zasloužená prohra 2-6.

Ale v neděli to bylo o něčem jiném. Byly jsme více než vyrovnaný soupeře Mistru z Lysé.  Hodně dlouho jsme sahali po cenném vítězství. Zde přikládám dvě ukázky .

Nasuta-Plát, Černý na tahu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zde GM Plát vzal nebojácně figuru na 21…,Dxf1 a asi předpokládal že soupeři bude stačit remíza věčným šachem. Jenže GM Gregorz Nasuta ukázal bojovného ducha a správný odhad pozice kdy viděl, že partii v podstatě nemůže nikdy prohrát když si bude dávat pozor. Po pár tazích vznikla tato pozice(asi po 30. :-))

Nasuta-Plát, Bílý na tahu

Přišel zde krásný tha 53.Vd6 s hrozbou Vb6 a Vb8 kterou černý nemůže dobře krýt a musí tahem 53…,Vg8 odevzdat věž a po pár tazích se i černý vzdal. Krásná partie ze strany našeho velmistra a zasloužená výhra.

Dalšímu se partie podařila Davidu „Dejfovi“ Kaňovskému proti velmistru Rogozencovi.

Pozice vznikla ze Svěšnikovy varianty (stejná varianta kterou „proslavil“ zápas Carlsen-Caruana).

Kaňovský-Rogozenco, Bílý na tahu

Dejf korektně obětoval kvalitu a poté vznikla pozice kde je bilý vyhraný bohužel k výhře vede pouze jen jedna cesta. A to v podobě 32.Jc6 s myšlenkou Jd8 a matovým útokem. Bohužel přišlo lépe vyhlížející 32.Je6 ale toto pole bylo potřebné pro dámu a tak se černý po pár tazích ubránil a „zvěčnil“ bílého krále. Pěkná partie jen škoda že to byla pouze remíza.

Suma sumárum prohra 3,5-4,5 velmi bolí, ale pokud budeme hrát jako proti Lysé proti všem tak budeme mít povedenou sezónu

1.Liga Východ

I přesto že jsme nováček tak cíle máme nejvyšší. Přece jenom s ELO průměrem základní sestavy 2324 to ani jinak nejde.

V prvním kole jsme hráli doma proti Starému Městu a nastoupili jsme krom Jirky Adámka v plné síle. Soupeř za to nechal pár svých opor doma a nechal hrát mladé naděje. Své partie rychle a krásně zakončili Honza Malík a Lukáš Klíma kteří svým soupeřům nedali šanci. Na druhé straně hned po zahájení se mohl vzdát Libor Veselý který s Vlastimilem Babulou(mladším, ale to nebudeme říkat takhle to vypadá že prohrál s velmistrem J) předvedl velmi slabý výkon.

Ukázky s komentářem kapitána Václava Židka.

Klíma-Skalský, Bílý na tahu

Pozice vypadá na první pohled víceméně vyrovnaně, ve skutečnosti je ale černý úplně prohraný. Po 20. Dxa6, Jxa6 21. b5!, Jc5 (21…Jc7 22. Vab1 je taky dost beznadějné) 22. Sxc5, dxc5 23. d6 a černý ztrácí kvalitu a po pár tazích i partii. 

Horsák-Čempel, Černý na tahu

Nejkurióznější partie dne. Černý by neměl  mít problém remizovat. Nicméně černý z této pozice vytěžil celý bodJ. Jak se mu to povedlo? Prostě sebral postupně všechny bílé pěšce, odřezal krále a vyhrál věžovku 1 na 0. Že tomuto plánu musel bílý mohutně asistovat, není třeba moc vysvětlovat.

2.Liga „F“

Zde jsme postavili družstvo takzvaně na údržbu. Žádné velké cíle jsme si nekladli ale přesto jsem posíleni o nové tváře Patrika Milata a Šimona Štuknera.

První kolo nám nevyšlo podle představ. Na půdě Slovanu Havířov jsem, ačkoliv oslabeni o některé absence, očekával vyrovnaný zápas a to se mi i potvrdilo.  Talovskou partii předvedl Pavel Kufa který se nezalekl sileného soupeře a vrazil do něj pěšce a po sléze i figuru(samozřejmě nekorektně) aby partie skončila věčným šachem (viz diagram).

Kufa-Wiewiora, Černý na tahu

Zde oba musí opakovat tahy 22…, Kf7 23.Jg5+, Kf8 24.Jh7+, Kf7. Kdo uhne z opakování prohraje.

Bohužel nejvíce zazdil svou partii Petr Mičulka.

Kubeczka-Mičulka, černý na tahu

V pozici na diagramu okamžitě vyhrávalo 52..,Sd4+ s dalším g2+ a g1D. Bohužel se Petr ani nezamyslel a blicnul Sxd2(šli na nás v tento moment mdloby a Pavel Kufa málem dostal infarkt). A partie po pár tazích skončila remízou.

Tudíž prohra 3,5-4,5 může na konci sezóny dosti bolet, ale my to někde doženem.

Krajský přebor

Tady se nám první kolo velmi nepovedlo a chvíli to vypadalo že dostaneme 7,5. Ale nakonec Radim Dostál svou partii zázrakem zachránil. Pochválit se dá pouze výkon Ladislava Dobrovolského, Davida Vácavíka a Marka Víchy. Zbytek družstva předvedl bídný až špatný výkon a minimálně já bych si zasloužil přes čuňu.

Krajská soutěž, Městské soutěže

Družstvo E v KS přejelo soupeře z Mořkova stylem start-cíl 7-1 zaváhal pouze Radim Dostál.

MP a družstvo F také svého soupeře ze Slovanu Ostarav zničilo 6,5-1,5 pouze se třemi remízami

Naše nejnižší družstvo G hrálo na pudě Polanky kde bohužel prohráli 1,5-3,5.

A zde si můžete přehrát partie 1. a 2. Ligy.

Slavoj Poruba-Staré Město
Slovan Havířov-Slavoj Poruba

 

 

Napsat komentář