30. ročník Memoriálu Karla Osmančíka

V sobotu 17.9. 2016 proběhl v Dolním Benešově již 30. ročník tradičního mezinárodního turnaje v rapid šachu Memoriál Karla Osmančíka. Turnaje se účastnilo i několik hráčů našeho klubu ŠK Slavoj Poruba, včetně pisatele tohoto textu. Pojďme si shrnout výsledky turnaje a výkony jednotlivých hráčů. Turnaj se konal tradičně ve velkém sále kulturního domu v Dolním Benešově. Kromě hlavního turnaje probíhal paralelně také otevřený mezinárodní turnaj v rapid šachu mládeže. V něm však náš oddíl své zastoupení neměl. Součástí hlavního turnaje byl také krajský přebor v rapid šachu (pro účastníky, kteří jsou členy MKŠS). Je nutné také připomenout, že hlavní turnaj v Dolním Benešově je součástí seriálu turnajů Grand Prix České republiky. Na druhou stranu, účast asi nebyla až taková, jak si jí původně představovali pořadatelé a jak bývalo zvykem v minulých letech. „Mezinárodního“ turnaje se totiž účastnil pouze jeden hráč z jiného, než českého šachového svazu.

Hráči ŠK Slavoj Poruba v Dolním Benešově

Na startovní listě se objevili hned čtyři hráči našeho oddílu. A to (podle pořadí na startovní listině) FM Jiří Adámek, FM Caletka Radomír, Potomák Vladimír, Dostál Radim (já). Za zmínku jistě stojí i  účast FM Jana Malíka, dlouholetého člena našeho oddílu, který nyní hraje za TJ Ostrava a rovněž Václava Židka, člena Slezanu Opava, který je dlouholetým hostem v našem oddílu, kde pravidelně hrává za naše B družstvo ve 2. lize.

Výsledky hráčů ŠK Slavoj Poruba v Dolním Benešově

Nejlépe se umístil 7. nasazený FM Caletka Radomír, který se ziskem 7mi bodů obsadil 3. místo a odnesl si bronzovou medaili. Za stříbrným, rovněž sedmibodovým Sergejem Vesselovskym, zaostával jen o jeden bod v pomocném hodnocení. Pátý nasazený FM Jiří Adámek se ziskem rovněž sedmi bodů obhájil svou nasazovací pozici a skončil pátý v pořadí. Dalším z hráčů naše oddílu jsem byl já, který jsem se ziskem 6ti bodů obsadil 15. místo a oproti startovnímu číslu 33 jsem si hodně polepšil. Vzhledem k tomu, že rapid šach nepatří mezi mé silné stránky (ostatně poslední dobou žádný šach nepatří mezi mé silné stránky :-), ale rapid šach mezi ně nepatří dlouhodobě), považuji výsledek 6/9 za svůj velký osobní úspěch. Mé Rapid Elo je dlouhodobě pod hranicí 2000 a díky toho jsem se svým výkonem bral cenu nejlepšího hráče v kategorii Elo max. 2000. Z velké skupiny 6ti bodových hráčů jsem však byl na pomocné hodnocení suverénně poslední. Posledním umístěným hráčem SK Slavoj Poruba byl pěti a půl bodový Vladimír Potomák, který se startovním číslem 19 obsadil 21 místo a byl jediným členem našeho oddílu, který jen o 2 příčky neuhájil sou nasazovací pozici. Celkově lze tedy hodnotit účast našich hráčů jako úspěšnou.

Výsledky dalších dvou zmiňovaných hráčů, kteří sice nejsou přímo našimi členy, ale mají k našemu oddílu velmi blízko, jsou pro zmíněné patrně menším zklamáním.  9. nasazený FM Jan Malík skončil na 20. místě se ziskem 5.5 bodů a 12. nasazený Václav Židek skončil rovněž se ziskem 5.5 bodů na 23. místě.

Nemohu mluvit za ostatní, mám-li popsat průběh turnaje za sebe, povedla se mi 2. polovina turnaje, kdy od 5. kola jsem neprohrál jedinou partii. Poté, co jsem poměrně rychle v miniaturce vyhrál v posledním kole se soupeřem, který zvolil černými dračí variantu sicilské obrany, tedy divoké zahájení plné ostrých útoků na oba krále při opačných rošádách, ve kterém měl naštěstí pro mě menší mezeru v teoretických znalostech a zahájení tak proměnil v divoký jednostranný útok na černého krále v centru, jsem s napětím sledoval partii mého oddílového kolegy Vladimíra Potomáka. Pro to, abych bral cenu, nesměl Vladimír Potomák v posledním kole prohrát s Vladimírem Holečkem z Beskydské šachové školy, shodou náhod mým bývalým trenérem z dorosteneckých let (hold svět je malý). Ostrá partie nestejnopolných střelců v kombinaci s dámou a věží na obou stranách nakonec po oboustranných útocích na krále a divoké taktické přestřelce skončila v koncovce nestejnopolných střelců remízou a já díky toho po dlouhé době bral cenu na šachovém turnaji (i když takovou méněcennou, v bezvýznamné kategorii).

Celkovým vítězem turnaje se stal IM Vojtěch Zwardoň z Beskydské šachové školy.

Vítězové 30. ročníku memoriálu Karla Osmačínka. Zleva: Pořadatel turnaje předávající ceny (nevím jak se jmenuje), dále stříbrný IM Sergej Vesselovsky, vítěz Turnaje IM, Vojtěch Zwardoň a bronzový, ostřílený extraligový borec ŠK Slavoj Poruba FM Radomír Caletka. Následuje 4. IM Tadeáš Kriebel (mimochodem reprezentant CŘ na juniorském mistrovství světa) a na pátém místě opět ostřílený extraligový matador ŠK Slavoj Poruba, FM Jiří Adámek. Omlouvám se za zhoršenou kvalitu fotografie, je focena mobilním telefonem za ne zrovna dobrého světla.
Vítězové 30. ročníku memoriálu Karla Osmačínka. Zleva: Pořadatel turnaje předávající ceny (nevím jak se jmenuje), dále stříbrný IM Sergej Vesselovsky, vítěz Turnaje IM Vojtěch Zwardoň a bronzový, ostřílený extraligový borec ŠK Slavoj Poruba FM Radomír Caletka. Následuje 4. IM Tadeáš Kriebel (mimochodem reprezentant CŘ na juniorském mistrovství světa) a na pátém místě opět ostřílený extraligový matador ŠK Slavoj Poruba, FM Jiří Adámek. Omlouvám se za zhoršenou kvalitu fotografie, je focena mobilním telefonem za ne zrovna dobrého světla.
Radim Dostál přebírá cenu za nejlepšího hráče v kategorii Elo maximálně 2000.
Radim Dostál (napravo) přebírá cenu za nejlepšího hráče v kategorii Elo maximálně 2000.

Informace o turnaji

2 Replies to “30. ročník Memoriálu Karla Osmančíka”

1. Děkuji 🙂
      Jinak včera (ve středu 28.9.) jsme byli na rapidu v Havířově. Byl to krajský přebor 4 členných družstev. Slavoj nasadil jedno družstvo v sestavě Židek, Potomák, Dostál (já), Jarolím. Byli jsme nejlepší z těch, kteří nebrali cenu :-), to znamená 4. Nevím jestli o tom něco napsat (článek, „reportáž“), není se zas tak moc čím chlubit. Měli jsme ambice na medaili, ale nemáme ji o 1.5 bodu na pomocné hodnocení (skóre).