Jak jsme přišli už i o teoretickou možnost postupu do 1. ligy

V neděli 24.1.2016 jsme se vydali do nedalekého Dolního Benešova utkat se v 6. kole 2. ligy skupiny F s týmem ŠK TJ MSA Dolní Benešov. ŠK TJ MSA Dolní Benešov se v tabulce nachází za námi a je slabší i elově. V podstatě jsme si jeli pro výhru. Naše sebevědomí ještě posílil i fakt, že soupeř proti nám nastoupil dost oslabený. To by jsme to ale nebyli my, hrdí hráči ŠK Slavoj Poruba B, aby jsme vše nezahodili.Zápas skončil 4:4, což vnímáme jako velký neúspěch a jak správně poznamenal Pavel Kufa při odjezdu: „Je potřeba začít brát v úvahu i fakt, že jsme saláti.“

Pojďme ale popořadě.

Stav soutěže před zápasem

Naše družstvo se sice nacházelo přibližně v polovině tabulky, ale na vedoucího jsme ztráceli jen dva body. Nejen to, navíc z družstev, které byli před námi, jsme až na jedno již se všemi hráli. Tím jsme se od družstev před námi dost lišili. Mnoho družstev v horní části tabulky spolu ještě nehrálo. To nás vedlo ke smělé myšlence, že zatímco my budeme vyhrávat, tak družstva před námi se mezi sebou budou „mydlit“ (to znamená ztrácet body). Pokud budeme opravdu vyhrávat, můžeme na postup skutečně myslet, teoretická šance tady byla.

Průběh zápasu

Soupeř nastoupil se třemi náhradníky, což nám dodalo falešný pocit jistoty. Na našich posledních dvou šachovnicích sice byli také náhradníci, ale v podstatě takto hrajeme skoro celou soutěž. Soupiska našeho družstva je udělaná tak, aby  bodovaly zadní šachovnice, kde proti nám tentokrát nastoupili 3 náhradníci. Bohužel nestalo se.

Po zahájení zápasu, poskytli soupeři každému našemu hráči zdarma čaj, nebo kávu. Po občerstvení začal boj „naostro“.

První končí krátká partie Libora Veselého, se soupeřem se shodli na remíze v podstatě v zahájení.

Na druhé šachovnici se pro mě osobně odehrává zajímavý souboj. Náš host Ota Hladík hraje proti v našich soutěžích poměrně známému Jackovi Orzechowskému z Polska, který již dlouho v našich soutěžích působí jako host. Jacek Orzechowski je poměrně dobrý znalec francouzské obrany, kterou volí i nyní. Právě proto mě partie zajímá, francouzskou obranu totiž hrávám i já. Jacek Orzechowski volí výstavbu (1.e4 e6 2.d4 d5 3.Jd2 c5), kterou jsem kdysi hrával, ale pak od ní pro katastrofální výsledky upustil. Často se během zápasu chodím na partii dívat, protože mě zajímá, jaký postup bude černý volit.

Další dohraná partie je na 6. šachovnici, kdy remizuje náš druhý host, Lukáš Weissmann. Stav je 1:1.

Temné mraky a pesimismus se začínají střádat nad šachovnicí Jakuba Chlevišťana, který sebral Janu Didimu pochybného pěšce a pak trpěl. Jan Didi, druhý host našeho soupeře, jinak hráč ostravského oddílu TJ Ostrava, je znám svou iniciativní hrou a schopnosti vykouzlit kompenzaci i tam, kde žádná není. Braní pěšce na a7 s vlastním králem v centru se našemu hráči nevyplatilo. Třetí partii prohrává náš Jakub Chlevišťan a stav je 2:1 pro soupeře.

Ještě nepropadáme panice, na zadních šachovnicích vše vypadá nadějně. Já už jsem v té době vedl v podstatě matový útok a vše nasvědčovalo tomu, že bych mohl vyhrát v miniaturce.

Pak přichází rána. Pavel Kufa, který postavil svůj typický ostrý taktický guláš a který měl do časové kontroly za 2 minuty udělat 20 tahů, prohrává na čas. Stav zápasu je 3:1 a začínají se objevovat první známky nervozity. Zástupce našeho nepřítomného kapitána mě oznamuje, že musím vyhrát a že s mojí výhrou počítá. Vzhledem k tomu, jak stojím, v tom nevidím žádný problém.

Já ve své partii marně hledám maty (jak mi počítač doma ukázal, bylo jich tam požehnaně), bohužel žádné nevidím a dostávám se do časové tísně, smířen s tím, že tohle miniaturka nebude. Přestávám sledovat dění na dalších šachovnicích a uniká mě výhra Oty Hladíka na druhé šachovnici. Stav je 3:2.

V mé časové tísni mě soupeř trochu překvapí tahem, po kterém si začínám být jistý, že prohraji. Z pozice, kdy jsem vedl matový útok už zbyly jen vzpomínky. Soupeř naštěstí také nedělá nejlepší tahy a pozice se vyrovnává, dle počítače je mírně lepší pro mě. Ještě tři tahy před časovou kontrolou mě nabízí remiz. Vzhledem ke stavu zápasu ji samozřejmě nemohu přijmout. A nejen kvůli stavu zápasu, pozice je pro mě lepší. Z časové tísně vycházím v pozici s pěšcem více, při pešcích na obou křídlech, věží na každé straně a nestejnopolných střelcích.

Začnu se trochu více zajímat o dění kolem sebe a zjišťuji, že stav je 3:2 pro soupeře. Hraje se na třech šachovnicích a na každé máme v koncovce pěšce více. Každá pozice ale nasvědčuje tomu, že jí nikdo nebude schopen vyhrát.

První, kdo to pochopil je Vladimí Potomák hrající vedle mě. Dává pozici s pěšcem více za remiz a stav je 3.5 : 2.5.

Má pozice je od časové kontroly objektivně remiz, snažím se jen „zkoušet“ jestli soupeř neudělá chybu. Bohužel nejsem tak dobrý koncovkář, abych mohl něco zkoušet v koncovce. Soupeř vymění všechny (po jednom) pěšce na dámském křídel, čímž zvýší své šance na remízu a nabídne výměnu věží. Bál jsem se, že pokud uhnu, začne mít nepříjemně aktivní figury (i když nebylo by to tak žhavé), věže měním. Vzniklá koncovka 2 pěšci proti jednomu při nestejnopolných střelcích je jasná remíza. Bohužel jen jeden pěšec ze dvou je volný. ale kdo ví, jestli bych vyhrál, kdyby byly oba volní. Po konzultaci s kapitánem dávám remízu a stav je 4:3.

Je tedy jasné, že zápas nevyhrajeme. Nejen to, my dokonce bojujeme o remízu. Vašek má pěšce více, ale špatně se hledá jeho uplatnění. Asi po hodině hry však díky nepřesnosti soupeře pozici láme a po pár tazích vyhrává. Touto výhrou zajišťuje pro družstvo důležitý bod a zápas končí 4:4. Vaškův soupeř po partii stojí kousek do stolu a chvíli sám se sebou nahlas hovoří. V monologu vyjmenovává sousty sprostých slov.

K postupu do první ligy by nám už snad nepomohl ani zázrak.

Výsledky

ŠK TJ MSA Dolní Benešov Výsledek ŠK Slavoj Poruba B
Nábělek Marek 1/2 – 1/2 Veselý Libor
Orzechowski Jacek 0 – 1 Hladík Oto
Rakús Pavel 1 – 0 Kufa Pavel
Didi Jan 1 – 0 Chlevišťan Jakub
Krupa Radim 0 – 1 Židek Václav
Žák Pavel 1/2 – 1/2 Weissmann Lukáš
Weczerek Marek 1/2 – 1/2 Potomák Vladimír
Melecký Jaroslav 1/2 – 1/2 Dostál Radim
4 – 4

Partie

Dávám k dispozici všechny partie zápasu a svou doplňuji o komentáře a analýzy ověřené počítačem. Za to, že jsem nedokázal vyhrát partii (zvláště v pozici někdy před 20. tahem) cítím svůj velký díl viny na neúspěchu družstva.

ŠK TJ MSA Dolní Benešov A - ŠK Slavoj Poruba B

Napsat komentář