KP: 2. kolo ve Frýdku Místku

25.10. 2015 jsme se vydali do Frýdku Místku utkat se s týmem BŠŠ Frýdek Místek C. Jeli jsme v mírně oslabené sestavě, nicméně soupeř byl oslaben ještě více. Navíc tým Frýdku Místku nastoupil v sedmi.Nastoupili jsme v sestavě 1. Jakub Chlevišťan, 2.Dostál Radim, 3. Pavera Vít, 4. Kudla Richard, 5. Dobeš Luděk, 6. Albertovič Lukáš, 7. Stračánek Vladimír, 8. Stračánek Jaroslav.

Průběh zápasu

Protože soupeř nastoupil jen v sedmi hráčích, vyhrávali jmse 1:0 „z výkopu“ a Jaroslav Stračánek se proměnil v diváka.

Pokud jde o průběh partií, kromě své 🙂 jsem nejvíce sledoval partie svých sousedů. Nalevo Kuba Chlevišťan a napravo Vít Pavera. Já jsem hrál bílými a soupeř zvolil zrychleného draka. Zajímavé bylo, že vedle hrál Vít Pavera zrychleného draka také, ale černými. Jakub nalevo hrál sicilskou, kde bílý volil mě neznámé výstavby.

Zatímco můj zrychlený drak se „zpomalil“ ( s přehozením tahů jsme přešli do „normální“ dračí varianty sicilské obrany), tak vedle soupeřka Víta Pavery hrála tak, jak podle mě proti zrychlenému drakovi hrát nejde a začínala stát hůře. Se zájmem jsem sledoval i partii Lukáše Albertoviče. Hrál totiž bílými proti francouzské obraně a volil Nimcovičovu variantu, podobné pozice máme často ve vzájemných blickách.

První dva dohráli Richard Kudla (výhra) a Vladimír Stračánek (remíza). Ani jsem nezpozoroval, kdo z nich dohrál první. I s kontumačním bodem vedeme 2,5 : 0,5. Víťa Pavera začíná úspěšně kombinovat a v lepší pozici získává pěšce. Můj soupeř si dračí variantu, při opačných rošádách, kde tempo má cenu zlata, plete s pozičním vyčkáváním a já se dostávám k útoku. O zápasu začíná být rozhodnuto.

Další vyhrává Vít Pavera, stav zápasu se změnil na 3,5 : 0,5 a po chvíli odjíždí první čtveřice hráčů. Pár minut po jejich odjezdu donutím matovým útokem svého soupeře ke kapitulaci a zápas je již vyhraný (máme 4,5 bodů). Teď se bojuje o skóre.

Na první šachovnici bílý útočí tak divoce, až vleze do vidličky a vzdá se.  Až tak jednoduché to tedy nebylo, je to ze strany Jakuba taktický úder s pointou slabé první řady. Vedeme 5:5 : 0,5.

Zbývá partie Luďka a Alberta. Chvíli se hraje. Luděk stojí sice podezřele, ale na rychlou prohru mi to nepřipadá. Pak se však jeho soupeři povede taktický úder a partie rychle končí. Náš tým tím utrpí první a zároveň jedinou porážku toho dne. Stav zápasu je 5,5 : 1,5.

Albertova partie byla plná zvratů. Jeho soupeř podle mě nezahrál zahájení nejlépe a Francii trochu pokazil. Albert stál dobře a místo aby v počátku své časové tísně využil možnosti svou pozici zjednodušit a přejít do vyhrané koncovky s pěšcem více, rozhodl se ve vlastní časovce tísni pozici komplikovat. Nutno podotknout, že časová tíseň byla oboustranná, což ho nakonec zachránilo. Pravda, počítač potvrdil, že komplikace byly pro něj výhodné, nutné ale bylo zahrát několik počítačových tahů, což samozřejmě v časovce neudělal. Komplikoval tak moc, až se výhoda na chvíli vytratila, aby se posléze objevila u soupeře. Když soupeř prohrál jen tah před časovou kontrolou na čas , asi se našemu hráči ulevilo. Kdyby nebyl zápas před tím jasně vyhrán a tahle poslední partie byla rozhodující, asi bych neměl nervy časovku sledovat. Svou výhrou stanovil výsledek zápasu na 6,5 : 1,5 pro nás.

Výsledek zápasu BŠŠ Frýdek Místek C – ŠK SLavoj Poruba C

BŠS Frýdek Místek C Výsledek ŠK Slavoj Poruba C
Kozel Jan 0-1 Chlevišťan Jakub
Blecha Zdeněk 0-1 Dostál Radim
Beluská Tereza 0-1 Pavera Vít
Vaníček Michal 0-1 Kudla Richard
Kuchař Matěj 1-0 Dobeš Luděk
Surma Martin 0-1 Albertovič Lukáš
Mičulka Ivo 1/2-1/2 Stračánek Vladimír
0-K Stračánek Jaroslav
1 1/2 : 6 1/2

Partie zápasu

Beskydksá šachová škola C - ŠK Slavoj Poruba C

 

Napsat komentář