Náš člen Jiří Bolacký vyhrál Jeseník Open 2018

Čtyři členové našeho oddílu vyrazili na konci srpna na již tradiční turnaj do města Jeseník. Jeden z nás, Jirka Bolacký jej vyhrál, což je jistě významná událost.

Jeseník Open

Ve dnech 18. – 28. 8. 2018 proběhl v lázeňském městě Jeseník již tradiční šachový turnaj Jeseník Open 2018. Jednalo se o 28. ročník, můžeme tedy říci, že se již jedná opravdu o tradici.

Hráči jsou na turnaji rozděleni do dvou skupin A a B. Letošní ročník byl opravdu hojně obsazený. Startovní listina turnaje A čítala 67 hráčů a na startovní listině turnaje B se nacházelo 127 hráčů.

Turnaj A byl určen pro hráče s FIDE Elo nad 1900 a turnaj B mohli hrát hráči s FIDE Elem maximálně 2000. Takže hráči s FIDE Elem v rozmezí 1900 – 2000 si mohli vybrat.

A turnaje se za náš oddíl účastnili: IM Lukáš Klíma, M Jiří Bolacký a Radim Dostál (pisatel tohoto textu). V B turnaji si zahrál náš předseda Petr Dostál.

Turnaj se hrál Švýcarským systémem a klasickým tempem pro praktický šach 90 minut / 40 tahů + 30 na dohrání partie, po celou dobu partie bonus 30 s za tah.

Šachové výsledky jednotlivých hráčů

Rozhodl jsme se vyzpovídat všechny naše hráče a všem položit několik stejných otázek:

1. Jaký výsledek jsi očekával, když jsi jel na turnaj?
  2. Jak jsi se svým výsledkem na turnaji spokojen?
  3. Máš nějakou pěknou partii, se kterou se chceš podělit se čtenáři?
  4. Chceš k turnaji říct něco dalšího?

Pojďme si projít odpovědi podle umístění.

M Jiří Bolacký

Jiří Bolacký (tvář zakrývá rukou) na turnaji Jeseník Open 2018

Začneme vítězem turnaje Open Jeseník.

Ad 1) Jaký výsledek jsi očekával, když jsi jel na turnaj?

Vlastně jsem tradičně ještě na místě váhal jestli hrát nebo ne… Jeden ročník jsem takto nehrál a užíval si víc dovolenou a mělo to taky své kouzlo. Šachy jsou bohužel taky dost kruté a dokáží pokazit jinak skvělou dovolenou. Alespoň u mne to platí. Takže jsem to spíš chtěl rozumně přežít a to hlavně po prvním kole.

Ad 2) Jak jsi se svým výsledkem na turnaji spokojen?

S celkovým pořadím asi nemohu být nespokojen, ale s hrou jsem se dost trápil a až na dvě partie to nebyla úplná hitparáda. Vždycky jsem trpěl nedostatkem ve správném využívání času, a tady to bylo spíš horší než obvykle. Spokojený jsem ale byl s bojovností, pípnul jsem jen dvakrát a byl z toho bod a půl.

Ad 3) Máš nějakou pěknou partii, se kterou se chceš podělit se čtenáři?

Partie byly spíše o bojovnosti a ne moc o kráse.

Ad 4) Chceš k turnaji říct něco dalšího?

Turnaj je zejména poslední roky hodně dobře organizovaný a jak skvělý sál, tak obětavost pořadatelů (zajišťování autobusové dopravy jen pro hráče nebo skvělý bufet za skutečné lidovky). Navíc díky našemu předsedovi máme poslední dva ročníky skvělé ubytování.

IM Lukáš Klíma

Lukáš Klíma na turnaji Jeseník Open 2018
Lukáš Klíma (uprostřed – zapisující tah) na turnaji Jeseník Open 2018

Očekával jsem, že budu brát ceny, tedy že budu nehůře do 5. místa. Předloni jsem turnaj vyhrál, loni jsem byl 6. Říkal jsem si, že kdyby se mi dařilo, mohl bych turnaj i vyhrát.

Spokojený nejsem vůbec, měl jsem mít minimálně o půl bodu více.

Ano, mohu se pochlubit dvěma partiemi.

Klíma - Majer, Jeseník Open 2018

Klíma - Muroň, Open Jeseník 2018

Turnaj je pěkný a všem ho doporučuji. Turnaj se hraje v pěkné hrací místnosti u které je super bufet.

Dostál Radim

Vzhledem k tomu, že tento rozhovor vedu sám se sebou, můžu s ním budit dojem rozdvojené osobnosti.

Očekával jsem výkon kolem Ela 2000 a snad i mírný nárůst Ela, které se mi nedaří vrátit na hodnoty před cca dvěma lety. Kdybych v závěrečném pořadí skončil alespoň na pozici, na které jsme byl nasazen a neodepisoval nic z Ela, byl bych asi spokojen.

Spokojen jsem velmi. Výkon Elo 2141 jsem opravdu nečekal. S pěti a půl body jsem skončil 17 (nasazený jsem byl 60) a stal jsem se nejlepším hráčem do Ela 2000 a dokonce druhým nejlepším hráčem do Ela 2100! Připsání 50 bodů do FIDE Ela mě také velmi potěšilo.

Objektivně ale musím říct, že v některých partiích mě pomohlo štěstí. Ale také hlavně v partii s FM Josefem Lysem pomohlo štěstí soupeři, kdy jsme v prudkém útoku na krále nenašel matový motiv a partii nakonec prohrál.

Za zmínku stojí má partie z posledního kola s Janem Malčánkem. Partie byla tak trochu ve stylu starých mistrů, když jsme se v útoku pustil do ohňostroje obětí,které ale v podstatě nešly přijmout. Pravda ale je, že v pořadí třetí oběť objektivně nebyla správná a počítač mi za ní pěkně vynadal. Nic to ale nemění na tom, že se mi partie líbí.

Malčánek - Dostál, Jeseník Open 2018

Na turnaji Open Jeseník jsem byl poprvé, nemohu jej tedy srovnávat s předchozími ročníky. Mohu ale říci, že jsem byl s celým průběhem turnaje spokojen a uvidím, jak příští rok. Pokud budu moci, nejspíše zase pojedu.

Petr Dostál

Petr Dostál na turnaji Jeseník Open 2018

Petr Dostál je jediným členem našeho oddílu, který se účastnil B skupiny.

Na odpovědi stále čekáme ….

Další účastník Marek Mrva

Za zmínku stojí také Marek Mrva, který sice není členem našeho oddílu, ale byl členem naší výpravy, ostatně hraje za spřátelený ostravský oddíl TJ Ostrava. Markovi se příliš nedařilo skončil se čtyřmi body na 40. místě.

Nešachové aktivity

Nevyužili jsme nabídek ubytování zajištěného pořadatelem a ubytovali se v Javorníku u příbuzných našeho předsedy. Cesta z Javorníku do Jeseníku a zpět je cca 30 minut autem.

Svou polohou v Javorníku jsme poznávali krásy spíše Rychlebských hor, než Hrubého Jeseníku. Udělali jsme si například malou tůru na Borůvkovou horu, zašli se koupat do nedalekých zatopených lomů a také třeba navštívili zámek Jánský Vrch v Javorníku, kde součásti placeného okruhu je i  prohlídka největší sbírky dýmek na světě.